Historie fotbalových míčů

Fotbal patří k nejpopulárnějším sportům na celé planetě. Hraje se s míčem, který však vždy nebyl stejný jako dnes. Pojďme se tedy podívat na historii fotbalového míče. Míče mají dlouhou historii a hodně se za tu dobu změnily. 

Původní míče z prasečích močových měchýřů

Původně se na fotbalový míč využívaly úplně přírodní materiály, které by pro současné hráče možná byly až nehratelné. Jedním z prvních používaných materiálů totiž byly nafouknuté prasečí močové měchýře. Aby takový míč více vydržel, býval obalený ve vepřové kůži. Nejstarší takto dochovaný míč pochází dokonce z poloviny šestnáctého století a nalezen byl na Britských ostrovech. Velmi důležitý zlom nastal v polovině devatenáctého století, kdy Američan Charles Goodyear našel způsob, jak vulkanizovat gumu. To s sebou přineslo spoustu změn a zásadní to bylo i pro fotbal. V roce 1855 totiž samotný Charles Goodyear vyrobil první kulatý míč z tohoto materiálu. Dřívější míče praskaly, nedržely tvar a ve hře tedy často představovaly prvek náhody. Gumový míč se však choval přesně podle toho, jak fotbalista zamýšlel.

Změna z tmavé na bílou

Až díky kvalitním gumovým míčům mohl vzniknout fotbal v takové podobě, v jaké ho dnes známe a máme rádi. Z gumy se navíc daly vyrábět míče stejné velikosti, takže se mohla standardizovat i velikost – od roku 1873 tedy obvod fotbalového míče měřil 69-71 centimetrů. Starší typy míčů byly tmavé, protože tato barva byla pro kůži přirozená a až do půlky padesátých let dvacátého století to nikomu nevadilo. Ovšem s rozvojem televizorů se zjistilo, že černý míč má na černobílých obrazovkách špatnou barvu a není na zelené trávě skoro viditelný. Tím pádem se v roce 1951 změnila barva míče na bílou.

Míč pro EURO 2016

Na posledním mistrovství Evropy se hrálo s míčem pojmenovaným Beau Jeu, což v překladu znamená „Krásná hra“. Míč vyrobila společnost Adidas a vyveden byl ve francouzských barvách. Hráči přivítali, že míč příliš neodskakoval, držel na noze a chválili i povedený design. Na plášti se překrývaly číslice 2016 s písmeny skládajícími dohromady nápis EURO. Testování míče probíhalo osmnáct měsíců a podíleli se na něm i někteří hvězdní fotbalisté jako Gareth Bale či Iker Casillas. Nechyběl ani výzkum pomocí robotických přístrojů v laboratořích. Míč měl dva ventilky, aby zachovával rovnováhu.


Warning: Unknown: open(/data/web/virtuals/143905/virtual/session/sess_68e4355b0fe2afd8d8b105030220d238, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/data/web/virtuals/143905/virtual/session) in Unknown on line 0